Terapia Osoczem i Fibryną Bogatopłytkową

Medycyna Estetyczna

Terapia Osoczem oraz Fibryną Bogatopłytkową

Medycyna Estetyczna

Terapia osoczem PRP (Platelet Rich Plasma) oraz fibryną bogato płytkową I-PRF (Injectable Platelet Rich Fibrin), A-PRF (Advanced Platelet Rich Fibrin) to krwiopochodne materiały autologiczne, pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. To koncentraty płytkowe zawierające szereg czynników przyśpieszających angiogenezę, tj. tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz budowę nowych komórek oraz regenerację uszkodzonych tkanek.

Płytki krwi uwalniają zawarte w sobie płytkowe czynniki wzrostu, odpowiedzialne za stymulację procesów regeneracji, gojenia i odbudowy uszkodzonych tkanek, jako naturalne działanie organizmu. Aktywują one mezenchymalne komórki macierzyste, osteoblasty, fibroblasty, komórki śródbłonka oraz komórki naskórka, pobudzają syntezę kolagenu.

Fibryna bogatopłytkowa to koncentrat płytkowy nowej generacji w postaci trójwymiarowej struktury. Płytki krwi są dłużej stymulowane do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz powodują migrację mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca podania. Fibryna bogatopłytkowa występuje w dwóch postaciach: płynnej frakcji I-PRF oraz zaawansowanej frakcji A-PRF (mającej zastosowanie w stomatologii).

Fibryna bogatopłytkowa I-PRF to potencjał komórek macierzystych, jest najlepszym rusztowaniem w inżynierii tkankowej dla płytek krwi, leukocytów, czynników wzrostu i komórek macierzystych.

Zabiegi PRP oraz I-PRF są idealnymi zabiegami w profilaktyce , sterowanej regeneracji i stymulacji dzięki optymalnej koncentracji czynników wzrostu oraz komórek macierzystych CD 34 +.

CD 34 + to hematopoetyczne komórki macierzyste dające początek wielu typom komórek krwi:

 • TGF (transformujący czynnik wzrostu) – pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu
 • VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego) – aktywuje mikrokrążenie
 • EGF (czynnik wzrostu naskórka) – pobudza podziały warstwy twórczej naskórka , wygładza naskórek i spłyca zmarszczki
 • PDGF (płytkopochodny czynniki wzrostu) – reguluje wydzielanie kolagenazy i syntezę kolagenu
 • FGF (czynnik wzrostu fibroblastów) – promuje wzrost i różnicowanie komórek , przede wszystkim fibroblastów .

%

naturalne

%

bezpieczne

%

autologiczne

Efekty zabiegu:

Zabiegi z użyciem PRP i I-PRF stosuje się w celu naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry. W efekcie skóra staje się lepiej ukrwiona i nawilżona, wyraźnie młodsza, a twarz nabiera blasku. Efekty biostymulacji skóry osoczem i fibryną bogatopłytkową widoczne są już po pierwszym zabiegu (ok. 3 tygodnie po zabiegu):

 • wygładzenie zmarszczek
 • poprawa elastyczności , napięcia i gęstości skóry
 • rewitalizacja skóry , nawilżenie i odzyskanie sprężystości
 • wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • zażywanie aspiryny i innych leków przeciwbólowych
 • choroby krwi przebiegające z zaburzenia frakcji lub liczby płytek krwi; zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczna
 • nowotwory – pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu, jeśli minęło co najmniej 5 lat od zakończenia leczenia
 • białaczki, szpiczaki
 • ciąża i laktacja
 • leczenie antykoagulantami
 • schorzenia wątroby; ostre zapalenie lub marskość wątroby
 • ostre stany chorób z autoimmunoagresji
 • chorzy leczeni immunosupresyjnie
 • choroby układowe
 • alergie na nukleoidy
 • przewlekłe choroby wątroby i nerek
 • aktywna opryszczka i inne zakażenia skóry w obszarze zabiegu
 • zakażenie wirusowe (HCV, HBS, HIV)
 • sepsa

Zastosowanie:

PRP – zabieg z osocza bogato płytkowego:

 • skóra słabo napięta, z drobnymi zmarszczkami i oznakami zmęczenia, o niejednolitym kolorycie
 • skóra wymagająca rewitalizacji, pozbawiona blasku
 • łysienie
 • u pacjentów z ryzykiem wystąpienia alergii

I-PRF – zabieg z fibryny bogatopłytkowej:

 • znamienne oznaki starzenia się skóry: fałdy, bruzdy, kurze łapki, zmarszczki głębokie
 • skóra zapadnięta z ubytkami tkanek
 • wypełnienie i regeneracja blizn po trądziku

A-PRF

 • Chirurgia stomatologiczna – wypełnienie defektów kości oraz zębodołów poekstrakcyjnych – augmentacja kości, w przygotowaniu do leczenia implantologicznego, sterowana regeneracja kości, podniesienie dna zatoki szczękowej
 • Periodontologia – alternatywa dla przyczepów łącznotkankowych, leczenie ubytków kostnych i recesji dziąsłowych, leczenie zmian okołowierzchołkowych
 • Implantologia – aktywacja fibroblastów do tworzenia przyczepów łącznotkankowych
 • Stomatologia dziecięca – leczenie endodontyczne zębów stałych z niezakończonym rozwojem wierzchołka

Bezpieczeństwo

Zabieg jest w pełni bezpieczny. Frakcje PRP, I-PRF, A-PRF pozyskane są z krwi własnej pacjenta, dlatego wykluczone jest ryzyko nietolerancji, alergii, reakcji immunologicznych oraz transmisji wirusowych.

Wszystkie zestawy do pozyskania osocza i fibryny bogato płytkowej są legalnymi wyrobami medycznymi zarejestrowanymi w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów medycznych i Produktów Biobójczych.

Każdy z elementów zestawu posiada niezbędny certyfikat do stosowania w medycynie. Każdy zestaw jest jednorazowy, pakowany osobno. Probówki są apirogenne, czyli pozbawione martwych bakterii i wirusów. Nie zawierają chlorku wapnia. W separatorze komórkowym gniazda na probówki oraz rotor wykonany jest z termoplastycznego materiału, który można czyścić, wyjąć i sterylizować w autoklawie w temperaturze 135°C. Separator komórkowy wyposażony jest w tryb odkażania za pomocą promieniowania UVC.

Wskazania dla pacjentów

Nawodnienie organizmu w dniu zabiegu. Pacjent powinien wypić w ciągu dnia minimum 1,5 litra wody przed zabiegiem.

Pacjent nie powinien stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych 7 dni przed i 7 dni po zabiegu. Zalecane jest stosowanie jedynie paracetamolu 500 mg.

Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, z drobnymi śladami po nakłuciach lub niewielkimi krwiakami lub siniakami. Można je smarować kremem przyśpieszającym zanikanie – Auriderm. Krwiaki lub drobne siniaki znikają samoistnie w ciągu kilku dni maksymalnie do 2 tygodni.

Okolicę poddaną zabiegowi należy zachować w czystości, sterylności przez 24 godziny. Nie dotykać okolicy poddanej zabiegowi. Unikać kontaktu za zwierzętami. Do 12 godzin po zabiegu nie nakładać makijażu.

Do 7 dni po zabiegu unikać bezpośredniego przebywania na słońcu, dłuższego przebywania w temperaturze poniżej 0°C, unikać sauny, nie korzystać z basenu, unikać dużego wysiłku fizycznego – biegania, ćwiczeń na siłowni.

Należy stosować na dzień krem z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF 50 +.

Wizyta Informacyjna - Lekarz Medycyny Estetycznej (15 minut)bezpłatnie
Konsultacja z planem leczenia- Lekarz Medycyny Estetycznej250 zł
PRP Terapia osoczem bogatopłytkowym, PRF fibryną bogatopłytkowąod 900 zł
Znieczulenie kremem 1 okolica50 zł

Rezerwacja wizyty

Możesz również zadzwonić — +48 601 560 580, +48 22 625 05 48

Moja najukochańsza pani doktor Ania, moja przyjaciółka, uratowała mi w 2010 roku ząb uznany przez innych renomowanych stomatologów za nieuleczalny. Do dziś zamiast implantu oraz korony nadal mam własny, wyleczony, biały, śliczny ząbek.

Regularnie korzystam również z zabiegów medycyny estetycznej zgodnie z zaproponowanym planem leczenia. Ostatnio miałam wybielane zęby wraz z regeneracją , zabieg trwający 2,5 godziny był dla mnie po prostu relaksem. Jestem szczęśliwa bo znowu mam nieskazitelnie białe i lśniące zęby jak kiedyś i żadnej nadwrażliwości.

Doktor Ania jest wyjątkowo delikatna a efekty wszystkich je zabiegów spektakularne! Jest genialną profesjonalistką i wspaniałym człowiekiem. Nie pójdę do niko innego. Jest Kochana.

Gorąco polecam!

Ewa Tokarska Sołowow

Od 20 lat pani dr Anna Bucka jest naszym rodzinnym stomatologiem. Opiekuje się całą naszą rodziną, zachowując najlepsze dostępne standardy leczenia. Zajmuje się nami całościowo dostosowując metody do wieku i rodzaju problemów. Pani doktor zawsze uczciwie stawia sprawę i współpracuje z fachowcami na najwyższym poziomie. Dlatego bardzo ucieszyłam się gdy rozszerzyła ofertę o usługi z zakresu medycyny estetycznej. Mam bardzo wrażliwą skórę trądzikową i kilkakrotnie ponawiane próby wizyt u kosmetyczki kończyły się długotrwałym podrażnieniem.

Dopiero peelingi medyczne przeprowadzone przez panią doktor zaczęły systematycznie poprawiać stan mojej skóry. Dlatego też serdecznie polecam usługi pani doktor Anny.

Anna Stańczak

Dr Bucka jest wysokiej klasy specjalistą stomatologiem. Oboje z małżonką jesteśmy pod wrażeniem posiadanej wiedzy, umiejętności i pracy z pacjentem.

Jako kardiochirurg polecam.

Prof.dr hab.n.med. Kazimierz Suwalski

Specjalista kardiochirurg (specjalista europejski)

Niedawno miałem wydarzenie, które wymagało pilnego kontaktu z dentystą. Mianowicie ukruszył mi się ząb. Dr. Bucka przyjęła mnie niezwłocznie.

Wykonała perfekcyjnie naprawę i uzupełnienie zęba. Uważam, że jest ona wyjątkowym fachowcem w swojej branży.

Jest niezwykle precyzyjna, dokładna, zawsze dobiera sposób leczenia najlepszy dla mnie. Np. Starała się tak naprawić ząb, aby nie było potrzeby wymiany drogiego inlay’a.

Franciszek Hutten-Czapski

Managing Director and Senior Partner BCG, Chairman BCG w Polsce